Zespoły

LEASH EYE

Posted on 5 września 2014 by Michal

Członkowie Leash Eye nazywają obecnie swoją muzykę Hard Truckin’ Rock, a w praktyce jest to mieszanka dużej ilości melodyjności hard rocka rodem z lat 70-tych oraz elementów stoner-metalu czy też southern rocka. Brzmienie zespołu to osadzona sekcja rytmiczna wzbogacona o mięsiste gitary oraz przesterowane organy Hammonda. To wszystko okraszone niebanalnym, typowo hard-rockowym wokalem daje mieszankę klasyfikującą muzykę Leash Eye w kategoriach hard rocka na miarę XXI wieku.

Zespół został złożony w 1996 roku w Warszawie. Okres do 2003 to niekończące się zmiany w składzie i pierwszy materiał studyjny ‘Demo CD’ zawierający 5 autorskich kompozycji.

Dopiero zasilenie składu przez obecnego wokalistę Sebastiana Pańczyka dodało wiatru w żagle nieco uśpionej kapeli, co zaowocowało licznymi koncertami na terenie całego kraju oraz rozpoczęciem drugiej sesji nagraniowej w historii zespołu w legendarnym studio Kokszoman/Złota Skała. Owocem tej pracy studyjnej był debiutancki album „V.E.N.I” wydany nakładem Metal Mundus w 2009 roku. Podczas nagrań zespół został wsparty w trzech utworach przez Michała Łapaja z Riverside. I właśnie ten fakt spowodował, że Leash Eye zdecydował o włączeniu na stałe do swojego składu organów Hammonda i skierowaniu się w zdecydowanie bardziej hard – rockowe rejony niż do tej pory. Odsiecz przyszła ze strony Piotra Sikory ze stołecznego Exlibris, który zasilił skład grupy w 2009 i już jako kwintet kapela zarejestrowała w Sound Division Studio singla zatytułowanego ‘From Hell To Wyoming’, którego premiera miała miejsce w 2010 roku. Tuż po wydaniu singla powstał klip do utworu ‘Lee The Shy’, który okazał się motorem napędowym zespołu.

Rok 2011 był dla zespołu wyjątkowo udany. W lutym tego roku zespół rozpoczął w Sound Division prace nad swoim drugim albumem zatytułowanym V.I.D.I. Produkcją nagrania zajął się Tomasz ‘Orion’ Wróblewski(Behemoth, Vesania), a realizacją Filip ‘Heinrich’ Hałucha (Vesania). W maju prace zostały przerwane na czas trwania konkursu Antyfest przeprowadzanego przez Antyradio. Słuchacze radia zdecydowali, że to Leash Eye został laureatem pierwszej nagrody, co pozwoliło kapeli zaprezentować się podczas Sonisphere Festiwal 2011 u boku Iron Maiden Mothorhead. Jakby tego było mało wygrywając polską edycję Wacken Metal Battle Poland zespół otrzymał przepustkę do występu na największym metalowym festiwalu Wacken Open Air. Po powrocie z Wacken grupa wróciła do Sound Division Studio, by dokończyć prace nad „V.I.D.I”, a gorący jeszcze materiał z gościnnym udziałem Piotra Cugowskiego z zespołu Bracia wzbudził zainteresowanie wytwórni Metal Mind Productions, która wydała album 2 listopada 2011.

Płyta została przyjęta bardzo dobrze przez słuchaczy oraz krytyków, czego dowodem są entuzjastyczne recenzje w najważniejszych magazynach muzycznych oraz serwisach internetowych jak również obecność nagrań zespołu w ogólnopolskich rozgłośniach radiowych(m.in. Program Pierwszy PR i Program Trzeci PR) i prezentacja klipu w Teleexpresie i Rebel TV.

Rok 2013 to mnóstwo koncertów i kolejna, trzecia płyta studyjna – „Hard Truckin’ Rock”. Album promowały teledyski do utworów: „Been Too Long” (https://www.youtube.com/watch?v=cNxm45aJb4w) oraz „Me & Mr. Beam” (https://www.youtube.com/watch?v=ADdnNHfycZc)

Najważniejsze osiągnięcia zespołu LEASH EYE:
- trzy płyty studyjne, w tym dwie wydane nakładem Metal Mind
- występ na Sonisphere Festival w 2011 roku
- występ na Wacken Open Air
- pierwsze miejsce na liście Antyradia
- zwycięstwo w Hard Rock Cafe Rising
- koncert na festiwalu Warszawa Brzmi Ciężko
- support przed Judas Priest w Katowicach
- półfinał eliminacji Woodstock
- support Nazareth
- support Saint Vitus
- support Tim Ripper Owens i Soulfly
- trasa The Most Wanted Tour
- festiwal  Klasz Ov The Sejtans
- koncerty z Acid Drinkers na ich trasach.